اصول اخلاقی انتشار مقاله

اصول اخلاقی انتشار مقاله

اصول اخلاقی مجله علمی مکانیک سازه ها و شاره ها در خصوص وظایف سردبیر مبتنی بر آیین نامه های بین المللی به شرح زیر می باشد

وظایف سردبیر:

سردبیر مجله باید تمامی تلاش خود را جهت ارتقای سطح کمی و کیفی مجله به کار گیرد

سردبیر موظف است محتوای مقالات ارسالی را از نظر انطباق با اهداف و چشم انداز مدنظر مجله بررسی نموده و خود را مقید به آیین نامه و قوانین مصوب مجله نماید

سردبیر باید مقاله را صرفا از نظر محتوایی و کاملا بی طرف و بدون جهت گیری خاص در مواجهه با نویسندگان بررسی کند.

سردبیر مجاز نیست هیچگونه اطلاعاتی از مقاله ارسالی را جز برای نویسنده مسول، داوران، ویراستاران و ناشر در اختیار دیگران قرار دهد

اعلام نظر نهایی در خصوص انتشار مقالات ارسالی توسط سردبیر خواهد بود

سردبیر نمی تواند موارد منتشر نشده در مقاله های ارسالی را بدون اجازه کتبی از نویسنده آن، استفاده کند.

وظایف داوران :

داوران موظفند با بررسی کیفی، محتوایی و علمی مقالات و بیان ایرادات موجود نویسنده را در جهت بهبود و ارتقا کیفی و محتوایی مقاله یاری رسانند.

داور به عنوان یک امانت دار تمامی اطلاعات موجود در مقالات،  به جز افرادی که توسط سردبیر مجاز شناخته شده است، نباید این اطلاعات را به شخص دیگری نشان داده یا در مورد آن بحث نماید.

داوری مقالات می بایست کاملا مستدل باشد و به طور واضح بیان شود و از اعلام نظر سلیقه ایی و شخصی خودداری شود.

در صورت وجود هرگونه تشابه قابل توجه و یا همپوشانی بین مقاله های در دست بررسی و یا هر مقاله چاپ شده دیگر داور موظف است سردبیر را مطلع نماید.

استفاده شخصی از اطلاعات و محتوای علمی و ایده های نوآورانه مقاله که نتیجه تلاش های نویسنده است برای داور جایز نیست

هر داوری که احساس کند فاقد صلاحیت لازم برای بررسی یک اثر پژوهشی است به هردلیلی اعم از نبودن موضوع مقاله در حوزه کاری و یا طولانی شدن پروسه داوری به دلیل کمبود وقت یا عدم دسترسی به امکانات کافی و ... باید سردبیر را مطلع نموده و از روند بررسی مقاله انصراف دهد.

داور موظف است در زمان تعیین شده و طبق قوانین مصوب مجله داوری مقاله را انجام داده و اعلام نظر نماید

وظایف نویسندگان :

مقالات ارسالی باید در زمینه تخصصی مجله بوده و به صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد مجله آماده شده باشد.

مقالات باید با جزئیات کافی و مرجع باشد تا به دیگران اجازه تکرار کردن آنرا ندهد. اظهارات جعلی و نادرست، غیراخلاقی بوده و غیر قابل قبول می باشد.

مقالات ارائه شده توسط نویسندگان می بایست کار خود نویسنده ارائه کننده مقاله بوده و هرگونه استفاده از تحقیقات سایر افراد با ذکر منبع در مقاله آورده شود.

مسئولیت صحت و دقت محتوای مقالات بر عهده نویسندگان است و نویسندگان موظف هستند از صحت و دقت محتوای مقالات اطمینان حاصل کنند. چاپ مقاله به معنی تأیید مطالب آن توسط مجله نیست.

نویسنده اصلی باید اطمینان حاصل کند که نام تمام نویسندگان مشترک، در مقاله گنجانده شده  و تمام نویسندگان مشترک نسخه نهایی مقاله را دیده و به تایید آنها رسیده است و برای ارائه آن به مجله برای انتشار موافقت دارند.

نویسنده در هر زمانی که متوجه هرگونه خطا و بی دقتی در مقاله خود شود، سردبیر مجله یا ناشر را در جریان آن قرار داده و نسبت به اصلاح آن اقدام و یا مقاله را بازپس گیرد.

‫نویسنده (نویسندگان) حق ارسال مجدد یک مقاله را ندارند. به عبارت دیگر، مقاله یا بخشی از آن نباید در هیچ مجله دیگری در داخل یا خارج از کشور چاپ شده یا در جریان داوری و چاپ باشد.

 

موارد غیراخلاقی

جعل داده ها :عبارت است از گزارش مطالب غیر واقعی و ارائه داده ها یا نتیجه های ساختگی به عنوان نتایج آزمایشگاهی، مطالعات تجربی و یا یافته های شخصی. ثبت غیرواقعی آنچه روی نداده است یا جابجایی نتایج مطالعات مختلف مثالهایی از این تخلف است.

تحریف داده ها :‪عبارت است از ثبت و ارائه نتایج پژوهش به نحوی که جزئیات اجرای پژوهش یا فرایند جمع اوری داده ها دستکاری شود، یا داده هایی حذف یا تغییر یابد، یا برخی نتایج کوچک به منظور پنهان کردن واقعیات بزرگتر بزرگنمایی شود تا نتایج پژوهش در راستای اهداف خاص دنبال گردد یا نتایج ارائه شده مورد تردید قرار نگیرد.

سرقت علمی: شامل اقتباس نزدیک افکار و عبارات نویسندگان دیگر، کپی برداری در بیان اندیشه ها، شباهت های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده ها و نتایج دیگران بدون ارجاع مناسب، یا معرفی آن به عنوان یک پژوهش اصیل علمی است.

اجاره علمی: منظور آن است که نویسنده (نویسندگان) فرد دیگری را برای انجام پژوهش به کار گیرد و پس از پایان پژوهش، بادخل و تصرف اندکی آن را به نام خود به چاپ رساند.

انتساب غیر واقعی: منظور انتساب غیر واقعی نویسنده )نویسندگان( به موسسه، مرکز یا گروه آموزشی یا پژوهشی است که نقشی در اصل پژوهش مربوطه نداشته اند.

قوانین کپی رایت: تحت مجوز دسترسی آزاد ، نویسندگان مالکیت حق چاپ را برای محتوای خود حفظ می کنند ، اما به هر کسی اجازه می دهند محتوای خود را بارگیری، استفاده مجدد،  چاپ مجدد، اصلاح، توزیع و/ یا کپی کند ، به شرط اینکه نویسندگان اصلی و منبع به درستی ذکر شده باشند.

مکانیک سازه ها و شاره ها ماکلیت حق چاپ تمام موارد منتشر شده را دارد. با این وجود بر اساس قوانین انتشارات با دسترسی آزاد، تمام مطالعات چاپ شده در این نشریه به صورت آزاد در وب سایت نشریه برای عموم بدون پرداخت هزینه قابل دسترس می باشد.  

 نام ها و ایمیل های وارد شده در این سایت محرمانه بوده و فقط در مکانیک سازه ها و شاره ها بکار میرود و در دسترس هیچ شخص یا سازمان دیگری قرار نخواهد گرفت.

این نشریه با هرگونه سرقت ادبی (Plagiarism) و عدم رعایت حقوق مولفین در صورت کشف برخورد نموده و نسبت به میزان و نوع خطا اقدامات لازم را انجام می­دهد. تمامی مقالات ثبت شده  با دقت مورد بررسی و مطالعه قرار می­گیرد تا اطمینان لازم از مبرا بودن این آثار از سرقت ادبی حاصل گردد.

برخی از مواردی که به عنوان سرقت ادبی مورد توجه قرار می­گیرد به شرح زیر است:

در صورتی که نویسنده کلمه به کلمه مطالب نویسنده دیگر را بدون ارجاع به منبع اصلی مورد استفاده قراردهد و یا از اشکال، نمودارها و جداول دیگران بدون ذکر منبع استفاده کند و یا تغییرات اعمال شده در متن دیگران موجب از بین رفتن حقوق سایر نویسندگان گردد از مصادیق سرقت ادبی محسوب می­گردد که در صورت مشاهده مطابق نمودار پیوست و بر اساس بیانیه کمیته اخلاق نشر (COPE)  با متخلفین برخورد لازم صورت می­گیرد.

فلوچارت فارسی انجمن Cope  را  اینجا دریافت نمایید.